Aktualności

5 fascynujących faktów na temat oczu pszczół

 

 

Pszczoły są bardzo ważne dla naszego ekosystemu. Od nich zależy około 70% światowych upraw. Te ważne małe zwierzątka bzyczą, bijąc skrzydłami 200 razy na sekundę są jedynym owadem, który produkuje dla nas jedzenie! Ich oczy mają wiele zdumiewających cech.

1. Pszczoły posiadają 5 oczu
Jeśli kiedykolwiek byliście wystarczająco odważnymi, aby zbliżyć się do pszczoły, mogliście zauważyć trzy czarne kropki na czubku głowy. To są oczy! Kto wiedział?

Oprócz dwóch dużych oczu po obu stronach głowy, pszczoła ma trzy oczy na czubku głowy. Wykrywają one światło (ale nie kształty) co oznacza, że pszczoła może wyczuć czy drapieżnik zbliża się do niej z góry.

Dwoje dużych oczu po obu stronach głowy zbudowane są z wielu maleńkich soczewek, z których każda składa się razem na szerszy obraz tego, co widzi pszczoła - nazywane okiem złożonym. Specjalizują się w widzeniu wzorów, które mogą pomóc w identyfikacji rodzajów roślin i innych pszczół.

2. Oczy pszczół są owłosione
O dziwo, na dwóch większych oczach pszczół rosną maleńkie włosy. Dzięki nim pszczoła rozpoznaje kierunek wiatru, co pomaga jej poruszać się w wietrznych warunkach.

3. Pszczoły używają słońca do nawigacji
Uważa się, że pszczoły podobnie jak ich owłosione oczy, używają słońca do nawigacji. Widzą światło spolaryzowane (światło, które przeszło przez filtr, taki jak chmury) co oznacza, że mogą widzieć słońce, nawet jeśli jest bardzo pochmurno.

4. Pszczoły mogą wykryć ruch w zaledwie 1/300 sekundy. W porównaniu ludzie mogą wykrywać ruchy trwające dłużej niż 1/50 sekundy. Dzięki dużej wrażliwości na ruch pszczoły zobaczą pole kwiatów kołyszące się przy najmniejszych podmuchach wiatru. W połączeniu z innymi zmysłami oczy przyczyniają się do skutecznego odnajdywania kwiatów.

5. Pszczoły widzą światło ultrafioletowe
Pszczoły widzą niektóre kolory, chociaż mają bardzo inne widzenie kolorów odmienne od ludzi. Ich oczy są bardziej wrażliwe na niebieski i fioletowy. Pszczoły widzą światło ultrafioletowe co jest korzystne, ponieważ kwiaty odbijają duże ilości światła ultrafioletowego. Dzięki temu kwiaty wyglądają bardzo jasno na tle otoczenia i są bardzo atrakcyjne dla pszczół!

Uważa się, że ulubionymi kolorami pszczół są fioletowy i niebieski. To może wyjaśniać, dlaczego kwiaty „przyjazne pszczołom” takie jak lawenda i niezapominajki są zazwyczaj w tych kolorach.


pszczola.png
Zdjęcia: