Aktualności

7 wskazówek, jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom.

 

 

7 wskazówek, jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom.

1. Zaplanuj swój trawnik.
Wydziel część trawnika i posiej na nim rośliny kwitnące, które zapewniają pożywienie i środowisko dla pszczół miodnych, trzmieli, samotnych pszczół, motyli i innych zapylaczy.

2. Wybierz rośliny o pojedynczych kwiatach do swojego ogrodu pszczelego.
... takie jak stokrotki i nagietki. Rośliny wielokwiatowe wyglądają efektownie, ale wytwarzają o wiele mniej nektaru i znacznie utrudniają pszczołom dostęp do pyłku.

3. Zrezygnuj z "hybrydyzowanych" roślin.
... zazwyczaj kwiaty tych rośliny mają mało pyłku i nektaru.

4. Planuj kwitnienie przez cały rok.
Posadź co najmniej trzy różne rodzaje kwiatów w swoim pszczelim ogrodzie aby zapewnić różnorodność oraz kwitnienie przez jak najdłuższy okres w sezonów. Zapewni to pszczołom i innym zapylaczom stałe źródło pożywienia.

5. Buduj domy dla rodzimych pszczół.
Zostaw skrawek ogrodu w słonecznym miejscu nieuprawionym dla rodzimych pszczół, które wykopią sobie w nich jamki. Stawiaj hotele dla owadów.

6. Używaj tylko naturalnych środków ochrony roślin oraz nawozów.
Unikaj stosowania herbicydów lub pestycydów w ogrodzie. Mogą być nie tylko toksyczne dla pszczół, ale także dzieci i dorosłych odwiedzających Twój ogród. Biedronki, pająki i inne drapieżne owady naturalnie utrzymają populacje szkodników pod kontrolą.

7. Zbuduj poidełka dla pszczół.
Pszczoły potrzebują miejsca na świeżą, czystą wodę. Napełnij płytki pojemnik wodą z kamykami lub gałązkami tak aby pszczoły mogły na nich wylądować by się napić. Upewnij się, że pojemnik jest pełen świeżej wody. Pamiętaj, że pszczoły lubią wracać do tego samego poidełka jak wiedzą, że zastaną je ze świeżą wodą.

Nie masz ogrodu?
Potrzebujesz tylko małej działki na ogród dla pszczół - może to być doniczka na okno lub dach. Wystarczy tak niewiele by stworzyć zapraszającą oazę dla pszczół. Wszystko może pomóc w pielęgnowaniu pszczół i innych zapylaczy.

#pszczoły #miodymanuka #przyroda #natura #ekologia #ziemia


do_uratuj_pszcz.jpgZdjęcia: